Мета: систематизувати інформацію про складові здорового способу життя, про психічне здоров’я дітей; виховувати почуття відповідальності за власне здоров’я; визначити залежність здоров’я людини від різних факторів.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, фотомонтаж, вирізані з паперу сліди від ніг, «Колесо життя», картки для рольової гри «Життя з хворобою», плакат, маркери.
Хід заняття:
І. Інформаційне повідомлення.
Наше життя мінливе, швидкоплинне, повне несподіванок, але в ньому існують найважливіші речі, які люди цінують понад усе, називаючи їх безцінними, тому що придбати ці речі не можна ні за які гроші.
Як ви гадаєте, що це речі?
Відповіді учнів. Вихователь підводить до думки, що здоров’я – це безцінний скарб
ІІ. Фотомонтаж «Коли воно є, марно тратимо, не дбаємо, а коло його не стане – віддали б усе, щоб повернути…»(Початок презентації – фото щасливих моментів життя, кінець – зображення негатвних момнтів)
Питання для обговорення:
- Що вам сподобалося більше початок презентації чи кінець?
- Які фактори «підривають» здоров’я?
- Що позитивно впливає на здоров’я?
ІІІ. Повідомлення вчителя.
Із сивої давнини і до сьогодні звичайні люди, вчені, філософи, лікарі шукають відповіді на запитання: «Що таке здоров’я?», «Що таке хвороба?», «Чому одні люди здорові, а інші хворі?».
Ми знаємо, що усна народна творчість відображає глибоку мудрість народу. Давайте пригадаємо прислів’я і приказки про здоров’я.
Діти зачитують прислів’я, пояснюють, як вони розуміють їх. Прислів’я кріплять на дошку
ІV. Діагностична гра «Життя з хворобою».
Мета: усвідомлення учасниками проблем, пов’язаних із залежностями, сприяння зміни поглядів на проблеми тих, хто вже має певні залежності.
Приладдя: невеликі картки, ручки для кожного учасника.
Тренер видає кожному учаснику по 12 карток і просить написати:
- на 4 картках – назви улюблених страв;
- на 4 картках – назви улюблених занять, захоплень;
- на 4 картках – імена близьких чи коханих людей.
Коли всі учасники дали відповіді, тренер каже: «Давайте поставимо себе на місце людини, яка потрапила в залежність від певних речовин, для того, щоб краще розуміти, що відбувається в її житті. отже, людина обрала задоволення, яке вона отримує від даного захоплення (це може бути і тютюн, і алкоголь. і наркотики, й інші психоактивні речовини). За будь-яке задоволення слід платити… і не тільки грошима. тому я прошу віддати по одній картці з улюбленою стравою, заняттям, близькою людиною». Учасники самі вибирають і віддають три картки. Далі залежність вимагає наступних жертв – учасники вибирають і віддають іще по три картки. Після цього тренер сам проходить по колу і, не дивлячись, відбирає по 1 картці в кожного учасника – це символізує те, що залежна людина вже не спроможна сама контролювати ситуацію. Усе, залишилося в учасників, – це варіант того, що залежність може зробити з життям людини.
Обговорення:
- Як почувалися учасники під час гри?
- Як зараз почуваються?
- З чим (або з ким) було розставатися найважче?
- Аналіз статистичних даних. Висновки:
Здорова людина – це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, які покладає на неї життя, та повністю реалізує свої фізичні та розумові здібності. Наше здоров’я залежить від таких основних чинників:
- спадковості – 20%;
- рівня медицини – на 10%;
- екології – на 20%;
- способу життя – на 50 %.
Спосіб життя – це той чинник здоров’я, який майже цілком залежить від нашої поведінки.
VІ. Вправа-візуалізація «Колесо життя».
Кожна людина у своєму житті проводить якісь паралелі з певним предметом – асоціації. Для мене, наприклад, здоров’я асоціюється з колом, колесом.
Мета: визначити поняття «здоров’я», здоровий спосіб життя» та умови, які впливають на здоров’я.
Вч. Намалюйте велике коло, а в центрі великого помістіть маленьке. Намалюйте 8 спиць від центру до великого колеса, кожна з яких прямо протилежна іншій і може продовжуватися за лінією великого кола. Позначте кожну спицю так:
Кожна спиця – символ складової здоров’я:
- духовна
- інтелектуальна
- емоційна
- фізична
- соціальна
- професійна
- екологічна
- психологічна
Далі вчитель пропонує учасникам знайти і позначити на кожній спиці місце, яке найбільше відповідає ступеню вираженості їхнього стану на сучасному етапі, а потім поєднати ці відмітки суцільною лінією. Коли учасники виконають завдання, вчитель запитує їх:
- чи утворилося коло?
- в якому з аспектів життя ви найбільш благополучні?
- які сфери Вашої діяльності Ви хотіли б удосконалити?
- яким чином Ви можете це зробити?
Після завершення обговорення вчитель пропонує учасникам дати визначення поняття «здоров’я». Коли всі бажаючі зроблять повідомлення, ведучий знайомить учасників з визначенням здоров’я Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного, соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад.
VІІ. Захист фантастичних проектів. Арт-технологія «GRAFFITI».
Мабуть, усім відома традиція «graffiti» – написів на стінах. Той, хто малює або пише на стінах, намагається виразити думки свої. Я пропоную вам стати на деякий час творцями «graffiti» і написати чи намалювати все що завгодно стосовно питань, винесених на плакати. Записуйте свої думки коротко та влючно.
Учні презентують проекти
ІХ. Робота в групах. Створення пам’ятки «Шлях до здорового способу життя».
Мета: активне бачення учасниками того, що є здоровий спосіб життя; у яких діях і поведінці це виявляється.
Дітям роздаються «сліди від ніг», на яких вони записують найважливіші кроки. Кожна група робить свій шлях, а потім ми ці шляхи об’єднуємо
Вч. Здоров’я – одна з головних умов досягнення успіху в житті. І я сподіваюся, що ви для себе оберете шлях здорового способу життя, роблячи правильні кроки, обираючи правильні рішення.
Бережіть здоров’я з молодих літ, зміцнюйте і примножуйте його. Будьте здорові!