Як збільшити лексичний запас і як швидко запам’ятовувати слова? Сьогодні це все ще є актуальним питанням, хоча сучасний світ рясніє методиками і лайф-хакамі, що обіцяють майже миттєвий результат: 50 000 мовних одиниць за 5 хвилин, англійська за 2 тижні і т.д.
Школа корпоративного навчання англійської “YAPPI CORPORATE” пропонує 8 перевірених способів, які дійсно працюють на практиці
Порада №1: Використовуйте різні види пам’яті.
Наш мозок любить емоції, особливо добре запам’ятовуються погані, смішні або схожі з рідною мовою слова. Улюблене слово студентів elementary це невинний іменник a pedestrian, що означає «пішохід». Давайте візьмемо приклад з турецької мови. Дуже просте слово durak, яке перекладається, всього лише як «зупинка» і читається саме так, як ви подумали. Щоб запам’ятати його, вам два рази говорити не доведеться.
Деякі слова необхідно супроводжувати рухами, мімікою або жестами. Наприклад, слово «кричати» shout необхідно дійсно прокричати, а дієслово «шепотіти, говорити пошепки» whisper – вимовити дуже тихо.
Існує багато слів, які звучать практично однаково на різних мовах. Відповідно, вони легко запам’ятовуються, особливо, якщо у вас вже є досвід вивчення однієї іноземної мови. Наприклад, слово «сендвіч»: англійська – sandwich, французька – sandwich, німецька -Sandwich, турецька – sandviç. Або слово «стадіон»: англійська – stadium, французька – le stade, німецька – das Stadion, турецька -stadyum, італійська – lo stadio.
Порада №2: Використовуйте контекст або ситуацію.
Люди, що вивчають мову самостійно кажуть, що вони представляють слово, коли намагаються його вивчити. Адже дійсно, ми зберігаємо інформацію (наприклад, спогади про минулу вечірку) в образах і картинках, а не в текстах. Щоб запам’ятати вирази по темі «вечірка», можна уявити нічний клуб, гучну музику і буквально «розставити» нові слова в пам’яті: DJ, turn up the music, after party, all-nighter, fancy dress party, guests, occasion, toast, throw a party, unwrap presents.
Порада №3: Асоціації і готові фрази.
Ось ви вже знаєте одне турецьке слово durak. Тепер вам набагато легше буде запам’ятати ще 2 однокореневих слова: durmak – «зупинятися» і dur! – «стоп!». В англійській мові також ви можете вивчати нове слово і ще декілька фраз з ним. Вивчивши слово drive, ви швидше запам’ятаєте його похідні: driver, drink driving, driving license, driverless cars.
Крім складної системи часових форм, в англійській мові є ще одна біда: прийменники і артиклі. Знання правил зазвичай бентежить через велику кількість “АЛЕ” і різних виключень. Тому краще запам’ятовувати готові шаблони: at the weekend – на вихідних, go on holiday – поїхати у відпустку, it depends on – це залежить від.
Порада №4: Персоналізація.
Робити фокус на фрази, які ви зможете використати в розмові про себе. Наприклад, якщо ви любите кататися на лижах в Буковелі, то ви, напевно, вивчите слова «спуск», «брати лижі на прокат», «снігопад», швидше, ніж ті, які не мають до вас ніякого відношення, як «в’язати спицями» і «вишивати бісером».
Порада №5: Eat the elephant one bite at a time.
Цей ідіоматичний вираз означає «не намагайтеся з’їсти слона за один присід». Ви не можете стати містером Олімпія, якщо проведете в залі 48 годин поспіль. З вивченям мов точно така ж ситуація. Навіщо запам’ятовувати відразу все значення слова SET, всі часи або всі фразові дієслова? Краще вибирати найпотрібніші і найпопулярніші мовні одиниці, які вам точно знадобляться. І з часом додавати в цей набір трохи більше.
Порада №6: Враховуйте лінгво-культурний аспект у вивченні мови,
адже ви пізнаєте не тільки іменники і прикметники, а й особливості менталітету іншого народу, в якому немає казки про Колобка і відсутнє поняття «пошкребти по засіках». Навіть таке просте слово, як «душа» в англійській еквівалентом буде називатися «heart», тобто серце. Наприклад, я люблю тебе всією душею – I love you with all my heart, в глибині душі – In my heart, задушевна бесседа – a heart to heart talk. Висновок: будьте цікаві, досліджуйте мову, дізнавайтеся його різні грані.
Порада №7: Facebook і Google вам у допомогу.
Підпишетеся на TED або ВBС канал в фейсбуці і стежте за новинами англійською. Дивіться короткі відео і читайте заголовки. Згодом ви будете розуміти все більше і більше. Завантажте програму для вивчення іноземної мови і користуйтеся ним в транспорті, наприклад: memrise, multitran, quizlet.
Порада №8: Вчитися і вчити.
Про цей спосіб запам’ятовування слів не часто можна почути, але він безумовно дуже дієвий. Якщо ви хочете освоїти нове слово або фразу, необхідно навчити когось іншого, а краще, інших, людини 3-4. Не соромтеся ділитися своїми маленькими досягненнями з оточуючими. Якщо вже зовсім нікого немає поруч, промовляйте ці фрази і записуйте себе на диктофон. Звичайно, є ризик почути від оточуючих в свою адресу щось на кшталт «Ну що ти там? Типу англійську вчиш? Переклади мені напис на футболці! » Висновок: шукайте однодумців і нехай Ваш караван все одно йде!
Звичайно ж, жодна з цих порад не є головною. Ефект – це результат дії всіх перерахованих способів.
І на завершення: якщо ви можете запам’ятовувати слова своєю рідною мовою, то зможете і іноземною.
Не існує універсальної формули, немає одного ключа до всіх кодових шифрів нашого мозку.
Пробуйте, експериментуйте і отримуйте задоволення від самого процесу вивчення мов!