Конспект заняття англомовного гуртка “Британська королівська родина”

royals-2021-1-1610737225

Тема: Royal Family

Мета: повторити лексику теми «Сім’я» та активізувати мовний та мовленнєвий матеріал по темі;

2) розвивати монологічне та діалогічне мовлення;

3) розвивати навички пошукового читання тексту;

4) виховувати в учнів інтерес до життя людей в англомовних країнах

Обладнання: інформація про королівську родину, електронна презентація, сімейне дерево королівської родини, worksheet B, інтерактивне відео“Royal Family ”, worksheet C, реквізити для рольової гри, гра-перевтілення “Queen for a day”

Хід уроку:

І. Оргмомент

Уведення в іншомовну атмосферу.

Look at the board. You see different photos. Do you know the person depicted in these photos?

T: Today we are going to speak about the British Royal family; besides you’ll get to know  about one of the famous women in the world Queen Elizabeth II.

Мовна розминка

Дискуссія

What comes to mind when you hear the word ‘monarchy’?

What type of government is UK? (Unitary parliamentary constitutional monarchy)

What do you think the average king, queen, emperor, empress, sheikh, sheikha, sultan, sultana does in an average day?

ІІ Основна частина уроку

Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

The British Royal family is always at the centre of people’s attention in Great Britain.

The Queen meets thousands of people every year. She has to shake hands with each of them, and she has to find something interesting to say.

The Royal family are much talked about!

The Queen is popular with the British. They say that on the day of the Queen’s silver jubilee celebration thousands of people came to the streets to see her. It was shown on TV.

In London the Royal family lives in Buckingham Palace. There are many different royal ceremonies and traditions in Britain. Elizabeth II and her husband Prince Phillip have four children: Charles (born 1948), Prince of Wales, Anne (1950), Princess Royal, Andrew (1960), Duke of York, Edward (1964)

Повторення лексики теми «Сім’я».

Робота з елктронною презентацією.British Royal Family

Розвиток навичок слухання. Робота з  інтерактивним відео“Royal Family

https://en.islcollective.com/video-lessons/the-royal-family

Робота із сімейним деревом королівської родини. Учні доповнюють сімейне дерево ( royal-family-tree-information-gap-activities_109415)

Розвиток навичок пошукового читання. ( interesting facts)

Учням отримують роздатковий матріал, вони його читають і діляться інформацією.

Робота з тестом.

The Royal Family Quiz (Royal Family Quiz)

Answers: 1)b 2)a 3)b 4)c 5)a 6)c 7)c 8) abc! There are no number plates  on the Queen’s cars, she never carries money with her and as Head of State she has to remain impartial to the different political parties.

  Royal opinions… Agree/Disagree (Opinions about Royal Family)

Робота в парах

Royal role-play з використанням карток “Who am  (Who am I)

You have been chosen to represent your school when the Queen comes for  a visit. You must tell her about your school. You also want to find out as much as you can about the Queen as you would like to write an article for your local newspaper about the Queen.

Розвиток говоріння та критичного мислення.

 

Queen for a day

  • Ask student to imagine they are the King/Queen for a day. They can do whatever they like. Before you start give some examples of your own of what they may like to do with the day. Encourage them to be as extravagant as they like. Students could work in pairs to help each other get more ideas. Then, ask each student or pair to tell the rest of the group about their royal day.

Гра-перевтілення “Queen for a day”

Imagine you are the Queen / King for a day. What would you do? Where would  you go? Who would you meet? You have all the money you need and all the people you need to help you plan your ideal day.

Morning:

Afternoon:

Evening:

Night:

ІІІ. Заключна частина уроку.

Підсумки

Would you like to have the Queen in Ukraine?

 

Поділитися:
Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *