Урок-гра у 4 класі “My working day”

 

скачанные файлыМета уроку: формувати навички монологічного та діалогічного мовлення( уміння розповісти про своє життя та обов’язки по господарству та задавати питання по темі; повторити лексику за темою «My working day»; привчати дітей до розумного дотримання розпорядку робочого дня; прищеплювати почуття взаємодопомоги та колективізму; викликати зацікавленість до вивчення іноземної мови.

Обладнання: функціональні шуми,  гра-бродилка, гральні кубики та фішки, гра «Твістер», картки для парної роботи «Рукавички», розмальовки  «Годиннички», ілюстрації, ляльки бібабо, комп’ютер
Хід уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.
Привітання.
Good afternoon, children! I am glad to see you. How are you today?
Warm-up.
 Повідомлення теми та мети уроку.
Our topic is …  Oh, I`ve forgotten what`s our  lesson about. Would you like to help me? Look at the blackboard and decode our topic.БезымянныйAt first, read green letters, then – red, and then – blue.
Oh, that`s nice. The topic of our lesson is «My working day».

Let`s sing a nice song «Holiday Rock»
«Holiday Rock»
One o`clock, two o`clock,
Three o`clock`s fine,
Any time: it`s holiday time!
Morning, evening, noon or night!
It`s holiday – the time is right!
Monday, Tuesday, Wednesday`s fine,
Any time: it`s holiday time!
ІІ. Основна частина уроку.
Активізація тематичної лексики у мовленні. 
First, we`ll play a game «Word Staircases». Fill them according to the topic. (Учні виходять до дошки і заповнюють їх словами).
смм

You`ve done a good job. But I have one more difficult task for you. Look at the blackboard. You see many different shots of the film «Bill`s working day». Write the scenery of this film on the blackboard near each shot.
filmРобота в парах.
Each of you has a mitten with the task. We`ll play a game «Find your pair».  You are to find your pair, match two parts of the sentence.
рукавичка

  1. He has breakfast at……(8.00).
  2. She goes to school at… (8.15).
  3. He has dinner at…(15.00).
  4. I watch TV at …(17.00).

Читання.
Pre-reading task.
Answer my questions.

  1. When do you get up?
  2. How many lessons do you have?
  3. When do you have supper?
  4. What do you do in the evening?    While-reading task.Read the text and write yes or no.

Dan`s Day
  Dan gets up at 7 o`clock. In the morning he washes, dresses and has breakfast. At 8 o`clock he goes to school. At school  Dan has 4 lessons. Then at 1 o`clock he comes home and has his lunch with his family.
   In the afternoon, Dan watches a video, plays football and at 6 o`clock he does his lessons. At 8 o`clock he has his supper and goes to bed.

  1. Dan gets up at 7.30 _____
  2. At 8 o`clock he goes to school. _____
  3. In the afternoon, Dan does shopping. _____
  4. At 8 o`clock he has her supper and goes to bed.

 Post-reading task.

Put the pictures in a right order

БезымянныйGrammar and writing. (закінчення –s у 3-й особі однини у Present Simple)

Now we`ll play a «Dice game». You are to throw a dice and then make a sentence with the verbs.енткФізкультхвилинка

Imagine that you are clocks. Show me 3.00, 6.00, 12.00, 3.45, 12.30, 12.15.

Listening.

Listen to the text about Lulu`s working day and fill in and draw the clocks.

Lulu`s Day
Lulu is a pupil of the 3d form. She gets up at 7 o`clock. She washes, brushes her teeth and has breakfast. At 7.30 she goes to school. There she has 5 lessons. At 1 o`clock she goes home. At 1.30 Lulu has dinner. At 3 o`clock she visits some clubs. At 4 the girl goes for a walk. Then at 5 she does her homework. In the evening she watches TV and plays computer games. At 9.00 she goes to bed.

гронMaking a dialogue
Учні працюють у парах з ляльками бібабо і складають діалоги про робочий день улюбленого літературного героя: Баба Яга-Хлопчик; Лисиця – Вовк; Баба – Дід)
Now let`s make a dialogue about working day. Use these dolls.
We`ll play an interesting game «Twister». But instead of circles you can see many clocks. One of you will tell the time, another will jump on the appropriate clock. Then you must say what do you do.
гб6юGroup work.

  1. Listen to the sound sequences and make a story. (Учні прослуховують функціональні шуми у певній послідовності – дзвоник будильника, увімкнене радіо з музикою для фізичних вправ, шум води у ванній кімнаті, дзвін посуду на кухні, тупотіння ніг по сходинках, дзвінок на урок. Учням пропонується скласти історію).

Summary.
As a result of our lesson. I must say that you were very good.
Your marks are …
Your homework is to think about your favourite literary character`s working day.

Поділитися:
Facebook

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *